UWAGA! Zmodernizowane banknoty od 7 kwietnia w obiegu - Porady - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

UWAGA! Zmodernizowane banknoty od 7 kwietnia w obiegu

Informujemy, że Narodowy Bank Polski już od 7 kwietnia 2014 roku wprowadza zmodernizowany system zabezpieczeń banknotów powszechnego użytku. Banknoty 10, 20, 50 i 100 złotych będą stopniowo trafiały do obiegu z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie może trafić do Państwa przed tą datą. Zachęcamy do skorzystania z informacyjnej broszury zamieszczonej na stronie internetowej NBP.

Jak podaje Narodowy Bank Polski, wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego działają bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych jest w Polsce niski. Jednak postęp technologiczny, jaki daje się zauważyć w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego.

Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od 7 kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania banknotów zniszczonych lub uszkodzonych. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie może trafić do portfeli Państwa przed tą datą, a banknoty będące obecnie w obiegu pozostaną prawnym środkiem płatniczym bezterminowo do czasu ich naturalnego zużycia.

Jak podaje NBP zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Projekty graficzne banknotów nie zmieniły się, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami a dotychczas używanymi będą widoczne.

Banknot o nominale 200 złotych na razie pozostanie bez zmian.

 

 

Źródło NBP