Przestrzegamy przed kradzieżami rowerów - Apele policji - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Apele policji

Przestrzegamy przed kradzieżami rowerów

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu wzrosła liczba kradzieży rowerów. Prawie każdego dnia do jednostki i podległych komisariatów napływają nowe zgłoszenia. Tylko od poniedziałku skradzionych zostało 6 rowerów. Aby powstrzymać falę niepokojącego zjawiska stróże prawa apelują o ostrożność.

Od początku tygodnia do mikołowskiej jednostki i podległych komisariatów wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. Do kradzieży dochodzi najczęściej pod szkołami, sklepami, blokami, a także na skutek włamań do piwnic. Niestety często sami ułatwiamy sprawę złodziejom pozostawiając jednoślady niezabezpieczone. Bywa, że właściciel pozostawia swój rower dosłownie "na chwilę" przed sklepem, przed blokiem, czy na klatce schodowej nie zdając sobie sprawy, że stwarza idealne warunki amatorom cudzego mienia. Mimo, że w przypadku jednośladów nie ma doskonałego zabezpieczenia przed kradzieżą warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Zabezpieczenie roweru to podstawa, która na pewno utrudni działanie złodziejowi. Jeżeli jesteśmy zmuszeni pozostawić rower wybierzmy miejsce dobrze widoczne, najlepiej w zasięgu kamer oraz nie spuszczajmy go z oka. W miarę możliwości poprośmy kogoś znajomego by przypilnował nasze mienie na czas, gdy musimy się od niego oddalić w celu załatwienia jakiejś sprawy. Koniecznie zachowajmy kartę gwarancyjną, a jeśli jej nie posiadamy zapiszmy numer fabryczny, jego nazwę i cechy szczególne. Warto także wcześniej oznakować rower, w jakikolwiek dostępny sposób, co zapewne ułatwi ustalenie właściciela w przypadku odzyskania roweru przez policję. Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – REAGUJ. Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.