Sprawca kolizji ze sporą ilością promili - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Sprawca kolizji ze sporą ilością promili

Data publikacji 02.12.2019

Apele policji o trzeźwość kierujących pojazdami zdają się nie kończyć. Każdego dnia na drogach pojawiają się osoby, którym podwójny gaz w niczym jednak nie przeszkadza. W piątek po południu mundurowi z mikołowskiej drógwki zostali wezwani do kolizji dwóch osobówek w Ornontowicach. Okazało się, iż sprawca miał w organiźmie ponad 3 promile alkoholu. Na szczęście, w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.

Do zdarzenia doszło 29 listopada po godzinie 14.00 w Ornontowicach. Kierujący peugeotem 57-latek, wyjeżdżając z ulicy Brzozowej i włączając się do ruchu na ulicy Dworcowej, wykonał nieprawidłowy manewr skrętu, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas, doprowadzając tym samym do zderzenia z prawidłowo jadącą oplem 30-latką. Nikomu nic się nie stało. Sprawcy kolizji policjanci zatrzymali prawo jazdy. Mężczyzna stanie teraz przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności.

Przypominamy: jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo!

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów:

  • z 1 roku na 3 lata i
  • z 10 na 15 lat.

Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.