Wiadomości

Dzielnicowi kontrolują pustostany i miejsca gromadzenia się bezdomnych

Data publikacji 29.11.2019

Dodatnie temperatury, jak na tę porę roku, to wyjątkowa rzadkość. Jak przewidują jednak synoptycy, w jakbliższych dniach możemy spodziewać się ich spadku, a także pierwszych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Policjanci prewencji, w tym głównie dzielnicowi, dokładnie sprawdzać będą wszystkie miejsca w powiecie mikołowskim, w których mogłyby przebywać osoby bezdomne. Mundurowi apelują do mieszkańców, aby powiadamiali służby o każdym niepokojącym przypadku, gdzie ktoś może potrzebować pomocy.

Sprawdzane są pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których -  jak wynika z rozpoznania policjantów - mogą przebywać bezdomni. Wszystkie napotkane osoby są informowane o możliwości uzyskania pomocy w konkretnych placówkach, które mają do zaoferowania ciepły posiłek i nocleg.  

Od1 listopada Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchamia bezpłatną infolinię dla osób bezdomnych. 987 – pod tym właśnie numerem można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmować swym zasięgiem całe województwo śląskie.

Mikołowska policja apeluje do mieszkańców powiatu, aby nie przechodzili obojętnie obok osób, które z  różnych przyczyn straciły dach nad głową. Szczególnie kiedy spada temperatura, pomoc tym osobom jest potrzebna, dlatego też informacje o miejscu przebywania bezdomnych należy przekazywać niezwłocznie do instytucji pomocowych bądź policji.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność". (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997). 

  • na zdjęciu: policjant z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych w trakcie kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych
  • na zdjęciu: policjant z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych w trakcie kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych
  • na zdjęciu: policjant z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych w trakcie kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych