Wiadomości

Mundurowi z Mikołowa i Katowic podczas Szkolnych Dni Profilaktyki

Data publikacji 24.10.2019

Potężny zastrzyk profilaktyki ruchu drogowego, w tym możliwość skorzystania z symulatorów dachowania i jazdy motocyklem, wiedza z zakresu odpowiedzialności karnej, praktyczne wskazówki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wyjątkowo interesujące spotkanie z policjantem wydziału doboru i szkolenia katowickiej komendy wojewódzkiej. Tak w skrócie określić można 23 października w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie. A wszystko to w ramach Szkolnych Dni Profilaktyki.

Ogromna akcja profilaktyczna ukierunkowana na młodzież uczęszczającą do mikołowskiego zespołu szkół to pomysł, który zrodził się podczas spotkania członków dyrekcji tej placówki oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie. Placówka skupia głównie osoby, których zainteresowania skierowane są na tematy związane z samochodami i ich mechaniką, a większość uczniów to młodzi mężczyźni zainteresowani motoryzacją. Pod nazwą Szkolne Dni Profilaktyki, w harmonogramie zaplanowanym na 23 października znalazły się cztery bloki tematyczne, które w ogromnym stopniu wpisują się w ścieżkę edukacyjną oraz naturalny rozwój młodych osób, które stoją przed dylematem wyboru dalszej drogi życiowej i zawodowej.

W zajęciach wzięło udział ponad 800 uczniów, którzy mieli możliwość zaczerpnięcia sporej dawki wiedzy z następujących bloków tematycznych:

I. Ruch drogowy: "Jestem młodym kierowcą". Prowadzącymi byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie: st.sierż. Adam Jakubczyk oraz st.sierż. Michał Kolon. Opowiadali oni młodym słuchaczom, zarówno tym, którzy posiadają już prawo jazdy, jak i wybierającym się na kurs, jaka odpowiedzialność ciąży na kierujących pojazdami. Jak przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz kultura jazdy wpływa na poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu. Dzięki uprzejmości dyrekcji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, uczniowie szkoły mieli okazję skorzystać z symulatorów dachowania i jazdy motocyklem.  Mogli też na własne oczy przekonać się, czym jest jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wszystko to, dzięki alkogoglom i narkogoglom, które symulują wiele skutków stosowania tych używek.

II: Odpowiedzialność karna: "Jestem nieletni czy już może pełnoletni?". Prelekcje poprowadził policjant z mikołowskiej komendy zajmujący się profilaktyką nieletnich sierż. szt. Artur Ceran. Towarzyszył mu dzielnicowy mł. asp. Łukasz Basa. Mundurowi rozmawiali z uczniami o różnicach w postępowaniu wobec osób pełnoletnich oraz tych poniżej lat 17, wytłumaczyli określenie czyn karalny, omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy prawo o ruchu drogowy. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjanci informowali uczestników spotkania, co to jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. W tematykę wpleciono problem cyberprzemocy i uzależnień. Sierż. szt. Ceran podkreślił konsekwencje tych czynów, między innymi problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie.

III: Pierwsza pomoc przedmedyczna: "Każda chwila jest ważna". Zajęcia prowadzone przez czterech ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego z Katowic - stacja Mikołów. Wiedza, począwszy od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali polecenia ratowników, sprawdzali swoje umiejętności na fantomach do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i szkolili się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Ta elementarna wiedza może przydać się każdego dnia, nigdy nie wiemy, co wydarzy się podczas zajęć szkolnych czy w drodze powrotnej do domu. Czy jako młody kierowca nie będę zmuszony do udzielenia komuś pierwszej pomocy?

IV: Służba w policji: „Policję tworzą ludzie… twórzmy ją razem”. Zajęcia przeprowadził podinsp. Andrzej Sira - przedstawiciel Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który w wyjątkowo ciekawy i interesujący sposób przekazał młodzieży, jakie należy spełnić wymagania, aby zostać policjantem oraz jakie możliwości daje służba w tej formacji. Podinsp. Sira podkreślił fakt, że w codziennej służbie policjanta bardzo ważna jest chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, empatia oraz duża odporność psychiczna, gdyż na co dzień stróże prawa spotykają się ze stresującymi sytuacjami, które niejednokrotnie zagrażają życiu lub zdrowiu. Przytaczając ciekawe przykłady z własnego wieloletniego doświadczenia zawodowego, policjant przekonywał uczniów, że satysfakcja z wykonywanej pracy rekompensuje minusy służby. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do służby w Policji można znaleźć na stronie śląskiej policji.

Nad całością przedsięwzięcia cały czas czuwała Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Jabłońska wraz z pedagogiem Panią Danutą Strzodą. Części niektórych bloków tematycznych przyglądał się szef mikołowskich policjantów - nadkom. Dariusz Klimczak. Uczniowie sprawiali wrażenie zadowolonych i z zainteresowaniem uczestniczyli w profilaktycznych lekcjach życia.


 

  • Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie podczas realizacji bloku: ruch drogowy. Policjanci z mikołowskiej drogówki prowdzą zajęcia.
  • Na zdjęciu: rekwizyty związane z ruchem drogowym
  • Na zdjęciu: policjanci wydziału ruchu drogowego podczas prelekcji
  • Na zdjęciu: symulator dachowania z WORD Katowice, prelekcja dla uczniów
  • Na zdjęciu: uczniowie z mikołowskiej szkoły podczas ćwiczeń na symulatorze jazdy motorem
  • Na zdjęciu: uczniowie z mikołowskiej szkoły podczas ćwiczeń na symulatorze jazdy motorem
  • Na zdjęciu: uczniowie z mikołowskiej szkoły podczas ćwiczeń na symulatorze jazdy motorem
  • Na zdjęciu: plan zajęć z ratownictwa medycznego
  • Na zdjęciu: sierż.szt. Ceran prowadzi zajęcia z uczniami szkoły
  • Na zdjęciu: sierż.szt. Ceran prowadzi zajęcia z uczniami szkoły
  • Na zdjęciu: ratownicy medyczni z WPR podczas zajęć z młodzieżą szkolną
  • Na zdjęciu: ratownicy medyczni z WPR podczas zajęć z młodzieżą szkolną
  • Na zdjęciu: podinsp. Sira w trakcie zajęć z uczniami, sala lekcyjna, 23.10.2019 r.
  • Na zdjęciu: folder reklamacyjny rekrtutację do służby
  • Na zdjęciu: podinsp. Sira oraz komendant mikołowskich mundurowych w trakcie zajęć z uczniami
  • Na zdjęciu: podinsp. Andrzej Sira, policjant w komendy wojewódzkiej w katowicach w trakcie zajęć z uczniami

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 36.13 MB)

Powrót na górę strony