Spacerujesz po lesie? Uwaga na niewybuchy - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Spacerujesz po lesie? Uwaga na niewybuchy

Data publikacji 21.10.2019

Pociski moździerzowe, pochodzące prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej, zabezpieczyli policjanci mikołowskiej komendy. Niewybuch znalazł mężczyzna, który w sobotnie popołudnie spacerował w lesie na terenie Wyr. Uczulamy wszystkich miłośników leśnych przechadzek na mogące znaleźć się tam niebezpieczne znaleziska. Podobne sytuacje zdarzają się również podczas prac polowych, budowlanych oraz w przydomowym ogródku. Apelujemy zatem o ostrożność!

W sobotę po południu dyżurny mikołowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od spacerującego po terenie leśnym mężczyzny, iż natknął się on na dwa pociski moździerzowe o kalibrze 50 mm, prawdopodobnie pochodzące jeszcze z czasów II Wojny Światowej. Na miejsce został skierowany patrol policji celem zabezpieczenia znaleziska. Powiadomiona została także jednostka wojskowa z Gliwic.

W tym roku to już nie pierwszy przypadek odnalezienia niewybuchu na terenie naszego powiatu. Do podobnej sytuacji doszło we wrześniu br. na terenach leśnych przy granicy z Rudą Śląską.

Pomimo, że od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne "pamiątki" z tego okresu. Niewybuchy i niewypały mimo, że tyle lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać w inne miejsce i manipulować przy nich. W przypadku znalezienia niewypału czy niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić policję, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych.