Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa- sposób na łatwy kontakt z Policją

Data publikacji 18.10.2019

Mapa jest dostępna w całym kraju. Każdy mieszkaniec może podzielić się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Zgłoszenia trafiają do policjantów, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca. Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. Zachęcamy do korzystania z tego bardzo łatwego, internetowego narzędzia.

Mapa zagrożeń to działająca już od 2016 roku swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której każdy z Państwa, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Chodzi o zaproszenie społeczeństwa do współpracy z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Obsługa „Mapy” została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel. Wystarczy wejść na stronę internetową: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, a następnie w wyszukiwarce wpisać nazwę miejscowości, np. Mikołów lub Wyry, odnaleźć konkretną ulicę, miejsce i za pomocą dostępnych ikon, wprowadzić określone zagrożenie, wskazując nawet datę i godzinę jego występowania. Można również dodać zdjęcie.

KMZB - bo tak skrótowo określane jest to internetowe narzędzie - jest policyjnym instrumentem  do eliminowania negatywnych zachowań i problemów uciążliwych społecznie. Zaznaczenie na mapie danego zagrożenia wywołuje odpowiednią reakcję służb. Skutkuje to kontrolami patroli określonego miejsca i spowodowanie usunięcia zagrożenia.

Najnowsze dane o funkcjonowaniu aplikacji w odniesieniu do powiatu mikołowskiego w okresie od 01 lipca do 30 września br.,  to odnotowano 168 zgłoszeń, z czego aż 109 przekazanych nam informacji o występującym problemie zostało potwierdzonych. Oznacza to, że mundurowi będą podejmować regularne działania zmierzające do możliwe szybkiego i całkowitego wyeliminowania zjawska dla Państwa uciążliwego.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości ( 71 zaznaczeń) oraz nieprawidłowego parkowania ( 15 zaznaczeń). Pojawił się także problem grupowania się osób małoletnich ( 9 przypadków) oraz używanie środków odurzających ( 14 przypadków). Dosyć sporo sygnałów, bo aż 34 dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Zachęcamy zatem wszystkich Państwa do korzystania z dostępnej w sieci platformy, zaznajomienia się z jej dobrodziejstwem oraz wykorzystywania  w sytuacjach wymagających podjęcia działań zmierzajacych do eliminowania negatywnych zjawisk!