Wiadomości

Wypadek to nie przypadek - mikołowska drogówka podsumowała działania "Bezpieczny Powiat"

Każde zdarzenie w ruchu drogowym, zarówno wypadek jak i niegroźna kolizja, ukazuje jak niewłaściwe i lekkomyślne zachowanie kierujących wpływa na poziom bezpieczeństwa pozostałych uczestników. Co do tego raczej nikt nie ma wątpliwości. Inaczej jest jednak, kiedy sprawcy wykroczeń drogowych nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, albo jedynie w postaci mandatu i punktów karnych. Czy wypadek jest kwestią tylko przypadku? Policjanci z Mikołowa podsumowali działania "Bezpieczny Powiat".

W dniach od 7 do 11 października w godzinach 06.00 do 22.00 policjanci mikołowskiej drogówki prowadzili wzmożone działania pod nazwą " Bezpieczny Powiat". Do ich realizacji zaangażowani zostali także mundurowi z ościennych jednostek: Komendy Miejskiej Policji w Tychach oraz Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej. Ich głównym celem było zminimalizowanie zagrożenia dla pieszych i kierujących rowerami uczestników ruchu drogowego oraz wzmożenie działań kontrolnych w stosunku do kierujących motocyklami oraz motorowerami.

Działania poprzedzone zostały dokładną analizą zdarzeń drogowych na terenie powiatu mikołowskiego, a biorąc pod uwagę rozpoczęty sezon jesienny, a co za tym idzie - pogarszające się z dnia na dzień warunki drogowe, ich wdrożenie stało się dla mikołowskiej drogówki priorytetowe. Nadzorowane bezpośrednio przez Naczelnika Ruchu Drogowego kom. Lucjana Kreta oraz jego Zastępcę - asp.szt. Marka Ścierskiego, realizowane były na trzech płaszczyznach:

1. prewencyjnej: patrole policjantów kierowane do pełnienia służby w rejonach przejść dla pieszych oraz na głównych ciągach komunikacyjnych: DK 81, DK 44, DW 925 oraz DW 928; bezwględna reakcja na każde nieprawidłowe zachowanie kierujących;

2. profilaktycznej: przeprowadzanie spotkań z dziećmi i seniorami, propagowanie używania odblaskowych elementów;

3. inżynieryjnej, związanej z infrastrukturą drogową: w dniu 10 października br., policjanci wspólnie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poddali analizie ocinek DK 44 w Mikołowie - Borowej Wsi, rejon przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie złożyła wniosek o zmianę sposobu działania sygnalizacji świetlnej na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kolejny wniosek mikołowskich mundurowych dotyczył rejonu skrzyżowania DK 81 z ulicą Myśliwską i Centralną w Orzeszu. Propozycja zmian dotyczyć ma wprowadzenia sygnalizacji świetlnej w rejonie placówki szkolnej.

W trakcie całego tygodnia nie odnotowano żadnego wypadku. Ujawniono natomiast 130 wykroczeń, w których stwierdzono nieprawidłowe zachowanie kierujących wobec pieszych. Jednemu kierowcy zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.

Poniżej prezentujemy krótkie nagranie z przebiegu służby policjantów drogówki w trakcie prowadzonych w ubiegłym tygodniu działań oraz udokumentowane przez wideorejestrator wykroczenia kierujacych pojazdami, rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego, realnie stwarzających zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu ( 1. niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej, 2. wyprzedzanie na linii ciągłej, 3. wyprzedzanie na linii ciągłej oraz w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych).

Czy zatem zaistaniałe na drogach wypadki drogowe to kwestia przypadku?  Czy raczej bezmyślne i cechujące się brawurą kierowców zachowania za kierownicą.

 

Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...