Nie wypalajmy traw! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Nie wypalajmy traw!

Data publikacji 09.04.2018

Wypalanie traw to coroczny problem, z którym borykają się służby porządkowe. Pożary, do jakich dochodzi w wyniku braku kontroli nad ogniem są nie tylko niebezpieczne dla zwierząt, czy roślin, ale i dla ludzi. Przypominamy że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak pokazują dane statystyczne, każdego roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem wyobraźni i bezmyślnością osób, które nie zawsze są w stanie w porę zapanować nad ogniem, przenoszącymi się na pobliskie lasy i zabudowania. Okazuje się, że w przeważającej liczbie przypadków za powstawanie pożarów odpowiedzialny jest człowiek, bowiem od pokoleń wśród rolników panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, przynosząc tym samym korzyści ekonomiczne. Apelujemy o rozsądek! Pamiętajmy, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale i zabronione. Osobie, która stworzy zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowoduje wysokie straty materialne może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Wczoraj, w godzinach popołudniowych na ul. Kolonia Huta w Mikołowie, doszło do pożaru terenu leśnego, w wyniku którego spłonęły 24 ary siedmioletniego młodnika dębowego. Na chwilę obecną śledczy prowadzą niezbędne czynności, które pozwolą poznać przyczyny tego zdarzenia.