Policjanci uczyli jak udzielać pierwszej pomocy - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Policjanci uczyli jak udzielać pierwszej pomocy

Data publikacji 15.12.2017

Co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną, jak się zachować, gdy w naszym otoczeniu osoba zachłyśnie się pokarmem lub jak zareagować na wypadek drogowy. Co w przypadku, gdy osobą potrzebującą pierwszej pomocy jest małe dziecko - takie porady uzyskali mikołowianie, którzy odwiedzili wczoraj Miejski Dom Kultury w Mikołowie. W roli instruktorów wystąpili policjanci, którym temat ratownictwa medycznego jest znany doskonale. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego przedsięwzięcia.

Niecodzienna "lekcja życia" odbyła się wczoraj o godzinie 16.00 w jednej z sal Miesjkiego Domu Kultury w Mikołowie. Zajęcia pod nazwą "Warsztaty Bezpieczeństwa" zoragnizowane zostały przy ścisłej współpracy Urzędu Miasta Mikołów z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Skierowane do rodziców, którzy żywo zainteresowani bezpieczeństwem swoich pociech, zdają sobie sprawę, że umiejętne udzielenie pierwszej pomocy małemu dziecku, może decydować o jego zdrowiu i życiu.

St.sierż. Grzegorz Mecner z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach na codzien zajmuje się szkoleniem policjantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jego przygoda z ratownictwem medycznym zaczęła się jednak znacznie wcześniej. Przed służbą w Policji udzielał medycznych czynności ratunkowych jako ratownik zespołów ratownictwa medycznego oraz członek specjalistycznego ambulansu neonatologicznego. Wczoraj uświadamiał młodych rodziców jak ważny jest spokój i opanowanie w sytuacji, gdy ich maleńkie dziecko będzie wymagało podjęcia natychmiastowych czynności związanych zagrożeniem życia np. na skutek zadławienia się pokarmem.

W pokazie towarzyszył mu również policjant z Mikołowa, sierż. Marcin Lubowiecki, który także z wykształcenia jest ratownikiem medycznym. Sierżant Lubowiecki wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności w codziennej służbie dla mieszkańców powiatu mikołowskiego, a w trakcie "Warsztatów Bezpieczenstwa, dzielił się swoją cenną wiedzą i długoletnim doświadczeniem z pracy w załodze wyjazdowej karetki pogotowia.

W drugiej części spotkania wszyscy uczestnicy mieli okazję wysłuchać porad sierż. Adama Jakubczyka, który jako policjant z miejscowej drogówki, dba o bezpieczeństwo mieszkańców Mikołowa jako użytkowników dróg. Mundurowy zachęcał do wyposażenia w odblaskowe elementy, przedstawił także stanowisko w kwestii sposobu przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa.  Poruszył nie tylko kwestie obowiązujących w tym zakresie przespisów prawa, ale także uczulił rodziców, że rozsądek i rozwaga w ogromnym stopniu wpływają na komfort jazdy naszych milusińskich.

Z końcem sesji warsztatowej rodzice mogli praktycznie zmierzyć się z udzielaniem pierwszej pomocy na fantomach oraz poznać tajniki bezpiecznego użytkowania urządzeń do przewożenia dzieci. Policjanci byli dostępni dla każdego uczestnika warsztatów i odpowiadali na nurtujące ich pytania.

Do dyspozycji byli także dzielnicowi z Mikołowa: mł. asp. Mariusz Nachlik oraz sierż.szt. Łukasz Basa. Mundurowi służyli wiedzą w zakresie spraw rodzinnych i opiekuńczych. Ich obecność na tego typu wydarzeniach to jeden z aspektów formuły pracy dzielnicowych "Dzielnicowy bliżej nas".

Serdecznie dziękujemy naszym współorganizatorom za zrealizowanie tego przedswięwzięcia, zaś obecnym z nami rodzicom i ich pociechom życzymy samych bezpiecznych i spokojnych dni.

Twórca projektu "Warsztaty Bezpieczeństwa" st.sierż. Artur Ceran zapowiada, że kolejna edycja przedsięwzięcia planowana jest już w marcu przyszłego roku.


 

  • od lewej: sierż. Marcin Lubowiecki oraz st.sierż. Grzegorz Mecner
  • sierż. Adam Jakubczyk
Ładowanie odtwarzacza...