Dzielnicowi dla bezpieczeństwa osób bezdomnych - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Dzielnicowi dla bezpieczeństwa osób bezdomnych

Data publikacji 08.11.2017

Dzielnicowi cyklicznie kontrolują miejsca, w których przebywają bądź też mogą przebywać osoby bezdomne. Przypominamy, że możecie Państwo informować nas o tym na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Działania mają na celu zapobieganie utracie życia lub zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu osób przebywających w miejscach niezapewniających właściwego bezpieczeństwa. Policjanci każdorazowo informują, gdzie osoby bezdomne mogą uzyskać pomoc.

Każdy z dzielnicowych w całym powicie mikołowskim -  w swoich rejonach służbowych regularnie sprawdza miejsca, które ze względu na swoją specyfikę mogą stanowić pozorne schronienie. Szczególnym nadzorem policjanci obejmują opuszczone budynki, ogródki działkowe, pustostany, klatki schodowe oraz tereny, gdzie gromadzą się osoby bezdomne.

Policjanci powracają do takich miejsc wielokrotnie, sprawdzając je po raz kolejny. Starają się także w każdym przypadku przekonać bezdomnych do skorzystania z możliwości pomocy ośrodków zapewniających nocleg i posiłek. Dzielnicowi o osobach bezdomnych informują także placówki świadczące pomoc socjalną.

Jednak osoby te często nie chcą korzystać z pomocy. To stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych ludzi. Pomimo podejmowanych przez wiele instytucji działań prewencyjnych i pomocowych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.

Informację o miejscu grupowania się bezdomnych w pustostanie zgłoszono także na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzielnicowi i policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego kontrolują to miejsce. Ostrzegają bezdomnych o zagrożeniach i informują o noclegowniach na terenie miasta.  

Policjanci apelują o zwracanie uwagi na osoby bezdomne, leżące na ziemi, na ławkach, na przystankach autobusowych. Nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy, żaden sygnał nie zostanie zbagatelizowany. 

  • mł.asp. Tomasz Dudek: Orzesze, rejon nr 18