Policja ostrzega: uwaga na domokrążców! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Wiadomości

Policja ostrzega: uwaga na domokrążców!

Data publikacji 10.07.2017

Mikołowscy policjanci ostrzegają osoby starsze oraz samotnie zamieszkujące przed oszustami i złodziejami, którzy pod pretekstem uzyskania pomocy, czy też sprzedaży różnych artykułów, kradną z mieszkań pieniądze i kosztowności. W miniony piątek, w ten właśnie sposób, 81-latka z Łazisk Górnych straciła gotówkę w kwocie 3.400 złotych.

W tym przypadku trzy kobiety, prawdopodobnie narodowości romskiej, przyszły do 81 – latki i jej męża zamieszkujących w jednym z łaziskich budynków wielorodzinnych przy ul. Wyszyńskiego i poprosiły o jedzenie. Starsza kobieta postanowiła więc pomóc i udała się do kuchni, aby przygotować im posiłek. Wtedy kobiety, robiąc w mieszkaniu niewielkie zamieszanie, zabrały pieniądze i uciekły. Mieszkanka Łazisk Górnych straciła 3.400 złotych, które odkładała od dłużego czasu ze skromnej emerytury.

Apelujemy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Mając na względzie dobro mieszkańców naszego powiatu mikołowska policja apeluje o ostrożność i rozwagę w podobnych sytuacjach.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

Oto kilka rad, jak nie paść ich ofiarą:

• Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
• Pamiętajcie Państwo, aby drzwi do mieszkań były zawsze zamykane na klucz.
• Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Także telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
• Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
• Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia, po bardzo atrakcyjnych cenach.
• Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

O wszystkich próbach kradzieży lub wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.