Wiadomości

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Data publikacji 21.02.2017

Rozpoczął się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem, na ich uprawnienia i potrzeby. Od 20 do 26 lutego 2017 r. każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych w całym kraju.

Rozpoczął się kolejny, już 16. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Od 20 do 26 lutego 2017 r. każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych w całym kraju.

W organizację obchodów - oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej - aktywnie włączyli się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści.

Dzięki zaangażowaniu się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem wspomnianych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Ich interdyscyplinarność polegać będzie na tym, że informacji udzielać będą nie tylko prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, funkcjonariusze Policji, kuratorzy sądowi i komornicy, ale także psycholodzy, lekarze, pracownicy pomocy społecznej.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Informacje o dyżurach pełnionych przez prokuratorów udzielających porad prawnych zostaną zamieszczone w formie komunikatów na tablicach informacyjnych i stronach internetowych prokuratur regionalnych i okręgowych.

W tym roku szczególna uwaga poświęcona będzie zagadnieniom związanym z uprawnieniami wynikającymi z ustawy z dnia 7 lipca 2005 roku o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych.

W ramach przedsięwzięcia, prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Mikołowie będą w tych dniach udzielać pomocy i darmowych porad prawnych. Osoby, które chcą skorzystać z darmowych porad prawnych, mogą zgłaszać się do Prokuratury Rejonowej, przy ulicy Wyszyńskiego 13 w Mikołowie już od poniedziałku, 20 lutego. Od wtorku do piątku prokuratorzy będą do Państwa dyspozycji w godzinach od 9.00 do 15.00.

Ponadto zainteresowani mogą uzyskać pomoc w siedzibach niżej wymienionych placówek na terenie powiatu mikołowskiego:

1. Mikołowskie Stowarzyszenie Pomocy Psychospołecznej i Profilaktyki "ZMIANA"
ul. B. Krawczyka 16 A
43-190 Mikołów
kontakt: tel. 32 226 41 76
www.zmiana.mikolow.pl, e-mail: zmiana.mikolow@gmail.com.
punkt pomocy ofiarom przestępstw funkcjonuje:
w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 15.00 – 19.00
policjant koordynujący współpracę:
podkom. Marcin Biniek– tel. 32 737 7267

2. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Ośrodek Interwencji Kryzysowej z/s w Mikołowie.
ul. Krawczyka 16 a,
43-190 Mikołów
Kontakt Tel: (32) 226 41 76

3. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Ośrodek Interwencji Kryzysowej z/s w Łaziskach Górnych.
ul. Chopina 8
kontakt Tel. (32) 224 43 90, (32) 224 44 98

4. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z/s w Mikołowie.
ul. Karola Miarki 7 w godz. 8.00-15.00

5. Miejskie i Gminne Ośrodki pomocy społecznej w Mikołowie, w Łaziskach Górnych, w Orzeszu, w Ornontowicach, w Wyrach.

Więcej informacji na stronie: www.pokrzywdzeni.gov.pl

Powrót na górę strony