Wiadomości

Kolejne potrącenia! Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 26.11.2015

Wczoraj na ternie powiatu mikołowskiego doszło do dwóch potrąceń na oznakowanym przejściu dla pieszych. 15-latka i 62-latka zostały ranne. Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi. Apelujemy o ostrożność!

Do pierwszego potrącenia doszło o 14.20 na ul. Gliwickiej w Mikołowie. 36-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej kierując renault trafic potrącił przechodzącą przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych 15-latkę z Mikołowa. W wyniku zdarzenia piesza trafiła do szpitala ze złamaniem nogi. Niespełna 3 godziny później na ul. Okrzei w Mikołowie potrącona została 62-letnia kobieta. Mikołowianka przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych, gdy uderzył w nią mercedes kierowany przez 53-latka z Czerwionki-Leszczyn. Kobieta doznała złamania ręki i nogi. Wszyscy uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi.

Policjanci apelują do kierujących o spokojną jazdę i rozsądek za kółkiem, a do przechodniów o ostrożność, rozwagę i korzystanie z przejść dla pieszych.

Za nieszczęśliwe zdarzenia winę ponoszą zarówno piesi, jak i kierujący. Niejednokrotnie sami przyczyniamy się do tragicznych zdarzeń. Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, nadmierna prędkość ze strony kierujących, przechodzenie przez pieszych w miejscach niewyznaczonych lub ich słaba widoczność to codzienny obraz, jaki możemy zastać na naszych drogach. Piesi powinni pamiętać, że decyzja o przejściu przez przejście nie może być impulsywna, musi być poprzedzona rozeznaniem i oszacowaniem należytej odległości nadjeżdżającego pojazdu. Równie niebezpieczne jest nagłe wychodzenie zza przeszkody, np. zaparkowanego samochodu, ograniczającej widoczność kierującemu. Nie ulega wątpliwości, że osobami, które najdonioślej odczuwają skutki potrąceń są piesi. Człowiekowi w zderzeniu z jadącym pojazdem rzadko udaje się wyjść bez obrażeń. Mając na względzie te okoliczności mikołowscy policjanci surowo oceniają każdy przypadek potrącenia przechodnia z winy kierowcy. W takich przypadkach mundurowi mają prawo fakultatywnie zatrzymać prawo jazdy nieostrożnemu kierowcy, co w praktyce często stosują.


 

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł. Przepis ten nie ma zastosowania, gdy pieszy będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Zastosowanie elementów odblaskowych w swoim ubiorze zwiększa widoczność osób już z odległości 150 metrów.


 

 

Powrót na górę strony