Wiadomości

NIE dla pijanych kierowców – weekend na drogach

Data publikacji 20.01.2014

Od początku roku mikołowscy policjanci zatrzymali aż 28 kierowców na „podwójnym gazie”. To o 10 kierowców więcej, niż w styczniu 2013 roku. Statystyki są niepokojące. Tylko w ten weekend w ręce mundurowych z drogówki wpadło 5 kierujących pod wpływem alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy oraz kara do 2 lat więzienia.

W  ten weekend na drogach powiatu mikołowskiego policjanci zatrzymali aż 5 kierowców na „podwójnym gazie”. Wśród nich było 2 nietrzeźwych kierowców osobówek, pijany motorowerzysta oraz rowerzysta , a także jeden kierujący po użyciu alkoholu.  Niechlubnymi rekordzistami drogowych wojaży okazali  się być: zatrzymany w sobotni wieczór 35-letni  mieszkaniec Orzesza oraz zatrzymany w niedzielne popołudnie 31-letni mieszkaniec Wyr. Mężczyźni prowadzili swoje samochody mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie, ponadto obydwaj mieli orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz odpowiedzą nie tylko za jazdę „po pijaku”, ale także za zignorowanie zakazu sądu, za co grozi kara do 3 lat więzienia. Od początku roku policjanci udaremnili dalszą jazdę aż 28 kierowcom pod wpływem alkoholu. Styczniowy bilans jest niepokojący. W tym roku zatrzymanych pijanych użytkowników dróg  jest już o 10 więcej, niż w styczniu 2013 roku.

Policjanci apelują o rozsądek i trzeźwość za kółkiem! Jeśli widzisz pijanego kierowcę zadzwoń pod numer 997 lub 32-73-77-255 i zgłoś ten fakt policji.  

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości od listopada 2013 roku jest wykroczeniem, za które grozi  kara aresztu do 30 dni oraz grzywny do 5 tysięcy złotych. Ponadto sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju.

Powrót na górę strony